​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Suunto Ocean - Multisportowy komputer nurkowy

Suunto Ocean - Multisportowy komputer nurkowy

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Producent Suunto to najstarsza marka spośród wszystkich czterech znaczących graczy, na rynku istnieje od 1936 roku. Od początku zainspirowana odkrywaniem nowego i eksplorowaniem świata, zaczynała swoją przygodę od kompasów. Z biegiem czasu firma zaczęła produkować również zegarki sportowe, w tym także komputery nurkowe. Całkiem niedawno premierę miała nowa odsłona wśród zegarków Suunto, model Suunto Ocean. Jest to połączenie multisportowego zegarka i komputera nurkowego, jednocześnie dając użytkownikowi znaczniej więcej niż wcześniej prezentowane urządzenia. Czy nowa odsłona spełni oczekiwania zarówno początkujących, jak i doświadczonych nurków? Przekonajmy się, jakie innowacje przygotowało dla nas Suunto!

Suunto Ocean Sand

BUDOWA KOMPUTERA

Nowa linia zegarków tj. Suunto Ocean, Vertical i Race ma zupełnie nowy design w porównaniu do poprzednich modeli Suunto 9 Peak, oraz 9 Peak Pro. Koperta w Suunto Ocean jest zbliżona wyglądem do Suunto Vertical, natomiast rozmiar jest nieco większy: 49 × 49 × 13,6 mm do 49,9 × 49,9 × 13,2 mm. Jak możemy zauważyć, grubość w nowym modelu nurkowym jest nieznacznie mniejsza. Koperta jest wykonana z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, ramka ze stali nierdzewnej, a osadzone szkło jest szafirowe. Rodzaj zastosowanego wyświetlacza to AMOLED, tak samo, jak w modelu Race, gdzie w Verticalu mamy technologie MIP.  Przejście z technologii LCD, którą mieliśmy w poprzednich komputerach nurkowych marki Suunto na AMOLED, było odważnym krokiem, ale dzięki temu Ocean oferuje niesamowitą jakość obrazu, nawet w ciemnych wodach. Kolory są intensywne, a kontrast znacznie wyższy, co pozwala na szybkie odczytywanie danych podczas nurkowania – koniec z mrużeniem oczu przy próbie odczytania czasu dekompresji! Waga zegarka wynosi 99 g, czyli jest znacznie większa w porównaniu do Suunto Vertical, który ma 74 g w wersji Suunto Vertical Titanium Solar (wersja stalowa waży 86 g).

Suunto Ocean Modele

Zegarek nie posiada koronki tak jak w przypadku Suunto Race, a trzy przyciski jak ma to miejsce w Suunto Vertical. Jedyna różnica to wypustki na przysiekach w modelu Ocean. Ma to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale i praktyczny — lepsze czucie przycisku pod palcami w czasie korzystania z zegarka w rękawiczkach. Paski są w rozmiarze 22 mm w systemie QuickRelease. Zastosowano w nim ten sam czujnik tętna, co w modelach Vertical i Race. Obsługa zegarka jest zarówno przyciskami, jak i ekranem dotykowym. Urządzenie to ma również funkcję ustawienia opcji AOD - Always-On Display co pozwala mieć cały czas aktywny ekran, jednak powoduje to o wiele szybsze zużycie baterii. 

Bateria jest na podobnym poziomie jak w modelu Race, tj. do 16 dni w trybie zegarka, do 26 dni w trybie czuwania, do 50 godzin dla wszystkich systemów satelitarnych + Multi-Band i do 65 godzin dla wszystkich systemów satelitarnych + Single-Band.

FUNKCJONALNOŚĆ MULTISPORTOWEGO KOMPUTERA

Porównując funkcje sportowe, to w zasadzie jest to 1:1 Vertical czy Race. Jest to ponad 95 aktywności sportowych od biegania, pływania w wodzie otwartej, nurkowania pod taflą wody kończąc na tenisie czy padlu. Każdy miłośnik sportu znajdzie coś dla siebie. 

Suunto Ocean ponad 95 aktywnosci sportowych

Jeśli chodzi o funkcje nurkowe, to został wyposażony w opcję nurkowania z akwalungiem (scubadiving) i wstrzymanym oddechem (freediving). W przypadku nurkowania z akwalungiem mamy do wyboru opcję nurkowania rekreacyjnego (singelgas — nitroks) albo nurkowanie techniczne dla zaawansowanych nurków (multigas), które umożliwia zmianę mieszanki gazów pod wodą.  Dzięki temu nurkowie techniczni mogą jeszcze łatwiej zarządzać swoimi zasobami, co jest szczególnie ważne podczas głębokich zanurzeń. Bardzo ważne przy jakimkolwiek nurkowaniu, jest również zachowanie bezpieczeństwa. Do wyboru mamy alerty dźwiękowe i wibracyjne, a rodzaj alertu to między innymi, dotyczący ciśnienia w butli, czasu naszego nurkowania czy głębokości. Możemy je personalizować, dzięki czemu mamy jeszcze większą kontrolę nad całym etapem nurkowania. 

Komputer został wyposażony w algorytm Bühlmann 16 GF, który posiada współczynnik gradientowy i konfigurowalny profil wynurzenia. Zapewnia nam to możliwość  samodzielnego decydowania o dekompresji, która jest bardzo istotnym procesem wynurzania się na powierzchnię po podwodnej eksploracji. Do zegarka jest również dedykowany czujnik kontroli ciśnienia w butli — Suunto Tank POD. Dzięki niemu mamy wgląd na aktualne ciśnienie, a funkcja czyszczenia tlenowego zapewnia nam większe bezpieczeństwo w przypadku nurkowania z użyciem wzbogaconego powietrza.

Suunto Ocean Scuba Dive

Wracając jeszcze na chwilę do funkcji Freediving, aktywność ma liczne opcje jak głębokościomierz do nurkowania z rurką, licznik nurkowań ze wstrzymanym oddechem (coś jak funkcja lapowania, pokazująca nam ile razy schodziliśmy pod wodę), powiadomienie o głębokości i prędkości nurkowania czy alerty czasu nurkowania.

Funkcja Scubadiving z racji swojej złożoności analogicznie ma bardziej rozbudowane funkcje, wymieniając kilka, są to np.: czas na powierzchni pomiędzy nurkowaniami, przystanek bezpieczeństwa, wskaźnik czasu wynurzenia, czas do zużycia gazu czy przełączenie pomiędzy mieszankami gazów.

Alerty, które mamy do tego profilu również są istotne. Można wymienić takie, jak zbyt szybkie wynurzenie się (zła dekompresja, która może doprowadzić do śmierci), maksymalna głębokość czy naruszenie maksymalnego pułapu przystanku dekompresyjnego. W aplikacji Suunto App mamy również podgląd na naszą podwodną trasę wraz ze statystykami z nurkowania.

Suunto Ocean Suunto App

Oczywiście, poza rozbudowanymi funkcjami dla nurkowania mamy także takie funkcje, jak pomiar HRV, snu z podziałem na fazy i czas w każdej z nich, zasobów energii (funkcja podobna do Body Battery w zegarkach Garmin), postęp treningowy z informacją o pułapie tlenowym, progu mleczanowym i szacunkami czasów dla dystansów 5, 10, HM i M. Mapy są offline i są pozbawione rozbudowanych cech topograficznych jak nazwy ulic, miast, numery domów, nazwy szczytów itp. Niemniej jednak w żaden sposób to nie przeszkadza, bo pomimo tego mapy są czytelne i pozwalają spokojnie zorientować się w terenie.

Komputer nurkowy tak jak pozostałe z nowej serii jest wyposażony w obsługę wielopasmowego GPS (GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS) ze wsparciem wielozakresowym — GNSS frequency support L1+L5. Opcja inteligentnego przełączenia baterii pozwala nam dostosować tryb zapisu GPS w zależności od stanu baterii. Użytkownicy mają również wsparcie w postaci SuuntoPlus — darmowego sklepu, gdzie mamy możliwość pobrania i zainstalowania do zegarka przydanych funkcji, jak np. cadence coach dla monitorowania kadencji i długości kroku, wariometr, przydany dla paralotniarzy czy uprawiających Hike&Fly, czy opcja Loop, która na podstawie lokalizacji GPS automatycznie zapisuje dane o okrążeniach i  pozwala przeanalizować ich statystyki. Funkcja ta przydatna jest szczególnie w terenie, gdzie biegamy po większych i bardziej złożonych pętlach.

Suunto Ocean Suunto Plus

PODSUMOWANIE

Czy Suunto Ocean to powiew świeżości? Zdecydowanie nie. Jednak jest to udane połączenie komputera nurkowego i zegarka multisportowego, dzięki czemu producent może dotrzeć do większej grupy odbiorców, którzy wcześniej musieli stać przed wyborem jednego albo drugiego. Zachowane parametry z modelu Suunto Vertical jak budowa, jakość wykonania czy bardzo dokładny GPS wraz z rozbudowanymi funkcjami nurkowymi, czyni ten zegarek godnym polecenia dla osób multisportowych w całym znaczeniu tego słowa. 

Suunto Ocean Lifestyle

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com